Bonsai Societies of Florida: Schedule of Events

bonsai-societies-florida-convention

Bonsai Societies of Florida: Schedule of Events


Thur., May 23

EXHIBIT room set-up (starts Wednesday pm already)
Vendor room set-up (starts Wednesday pm already) and assist vendors to move in materials

Fri., May 24

CONVENTION BEGINS!
8 am VENDORS OPEN
8-9am Exhibit Critique (limited to 30 participants)
9am EXHIBIT open9am RAFFLE area open (2 drawing/day)
morning and afternoon: various workshops and demos
morning and afternoon: screening of preliminary cut of the Fl. Bonsai Documentary
7pm BONSAI INSPIRATION!
Walter Pall, Mauro Stemberger, Ed Trout, Jennifer Price

Sat., May 25

7-8am BSF Board meets (open to members to observe)
8am VENDORS open
8-9am Exhibit Critique
9am EXHIBIT open
9am RAFFLE open (2 drawings/day)
Scholarship Styling Competition, afternoon
morning and afternoon: various workshops and demos
morning and afternoon: screening of Preliminary cut of the Fl. Bonsai Documentary 
7pm CLUB NIGHT competition

Sun., May 26

8am VENDORS open
8-9am Exhibit Critique (limited to 30 participants)
9am EXHIBIT open
9am RAFFLE area open (2 drawings/day)
All-day intensive BYOT study group workshop with Walter Pall, assisted by Jennifer Price 
morning and afternoon: various workshops and demos
morning and afternoon: screening of Preliminary cut of the Fl. Bonsai Documentary
6:30pm Awards/Appreciation Banquet, Buffet (for registrants; extra tickets for meal only available)
8:00pm AUCTION — all invited, even if not attending banquet

Mon., May 27

Morning: Tear down and pack up of Exhibit and Vendor rooms

2023 BSF Convention Program (May 23-29)


Join us at the Florida Hotel & Conference Center. Register and see bonsai artists from around the nation and abroad. Take part in workshops, see demos world-class Bonsai exhibits, scholarship competition, and more.

Friday, May 26

7:00 a.m. – 9:00 a.m.

Breakfast on your own.

7:00 a.m. – 8:00 a.m.

BSF Board Meeting (Legacy Room)

8:00 a.m. – 3:00 a.m.

Registration open

8:00 a.m. – 5:00 a.m.

Vender Area / Raffles Open

9:00 a.m. – 5:00 a.m.

Opening of Exhibit

9:00 a.m. – 12:30 p.m.

WORKSHOP 1 – Legacy South 3

Elsa Boudouri – Cedar Elm

9:00 a.m. – 12:30 p.m.

DEMONSTRATION 1 – Legacy North

Jose Rodriguez – Holly Leaf Malpighia

12:30 p.m. – 1:30 p.m.

Lunch on your own.

1:30 p.m. – 5:00 p.m.

WORKSHOP 2 – Legacy South 3

Jose Rodriguez – Mixed Tree, Tropical

1:30 a.m. – 5:00 p.m.

DEMONSTRATION 2 – Legacy South 2

Cayo Mattos – Bougainvillea

1:30 p.m. – 5:00 p.m.

DEMONSTRATION 3 – Legacy North

Elsa Boudouri – Bougainvillea

5:00 p.m. – 7:00 p.m.

Dinner on your own.

7:00 p.m. – 10:30 p.m.

DEMONSTRATION 4 – Legacy North

Dueling Demo:
Jose Rodriguez – Silver Buttonwood; Elsa Boudouri – Boxwood

Saturday, May 27

7:00 a.m. – 9:00 a.m.

Breakfast on your own.

8:00 a.m. – 3:00 p.m.

Registration Open

8:00 a.m. – 5:00 a.m.

Vender Area / Raffles Open

8:00 a.m. – 9:00 a.m.

EXHIBIT CRITIQUE 1

Elsa Boudouri

9:00 a.m. – 5:00 p.m.

Exhibit Open

8:30 a.m. – 12:30 a.m.

Scholarship – Legacy South 2
Competition

9:00 a.m. – 12:30 p.m.

WORKSHOP 3 – Legacy South 1

Jose Rodriguez -Bougainvillea

9:00 p.m. – 12:30 p.m.

WORKSHOP 4 – Legacy South 3

Elsa Boudouri – Jaboticaba

9:00 p.m. – 12:30 p.m.

DEMONSTRATION 5 – Legacy North

Cayo Mattos – Procumbens Jupiter
Alex Mendoza – Procumbens Jupiter

12:30 p.m. – 2:00 p.m.

Lunch on your own.

2:00 p.m. – 5:00 p.m.

WORKSHOP 5 – Legacy South 1

Elsa Boudouri – Crepe Myrtle

2:00 p.m.  – 5:00 p.m.

DEMONSTRATION 6 – Legacy North

Jose Rodriguez – Neea Buxifolia

5:00 p.m.  – 7:00 p.m.

Dinner On Your Own

7:30 p.m.  – 11:00 p.m.

Club Night

Sunday, May 28

7:00 a.m. – 9:00 a.m.

Breakfast on your own.

8:00 a.m. – 3:00 p.m.

Registration Open

8:00 a.m. – 5:00 a.m.

Vender Area / Raffles Open

8:00 a.m. – 9:00 a.m.

Exhibit Critique 2

Jose Rodriguez

9:00 a.m.  – 5:00 p.m.

Exhibit Open

9:00 a.m.  – 12:30 p.m.

WORKSHOP 6 – Legacy South 1  

Jose Rodriguez – Turks Cap

9:00 a.m.  – 12:30 p.m.

DEMONSTRATION 7 – Legacy North

Elsa Boudouri – Crepe Myrtle

12:30 p.m. – 1:30 p.m.

Lunch on your own.

2:00 p.m.  – 5:30 p.m.

DEMONSTRATION 8 – Legacy South 2

Elsa Boudouri – Lorapetulum
Jose Rodriguez – Ficus Benjamina

2:00 p.m.  – 5:00 p.m.

DEMONSTRATION 6 – Legacy North

Jose Rodriguez – Neea Buxifolia

6:00 p.m.  – 7:00 p.m.

Cash Bar & Auction Preview

7:00 p.m.  – 11:00 p.m.

Annual Banquet, Special Awards, Auction – Legacy North

Sunday, May 28

7:00 a.m.  – 11:00 a.m. – Pack up